logotyp

Třídy p. uč. J. Černého

23.11. - 29.11.2020

Vážení rodiče, žáci!

Opět se hlásím z výtvarného oboru, tentokrát s velmi důležitými informacemi.
Příští týden, od pondělí 30.listopadu do pátku 4. prosince budeme lepit a vydávat žákům (rodičům) KALENDÁŘE. Je třeba, abyste přišli do školního dvora, ke žluté budově Akademie, kde v přízemí budu lepit a vydávat kalendáře. Žáci (rodiče) budou vstupovat do budovy po JEDNOM, respektive po dvou, ale druhý žák bude od paní učitelky, která tam bude paralelně se mnou. Ostatní právě příchozí počkají venku za dodržení hygienických předpisů - odstupy, roušky. Bylo by dobré, kdybyste přinesené obrázky (7 kusů) měli předem srovnané tak, jak budou v kalendáři za sebou. Nalepené obrázky v kalendáři si žáci odnesou ještě spolu se čtvrtkami a zadáními a předlohami na prosinec. Proto je nutné vzít s sebou igelitovou nebo jinou tašku , aby se do ní vešel formát 30x45 cm. Vrstevníci, spolužáci apod. zkuste se, prosím, domluvit tak, abyste nechodili společně, ale například po 10 minutách, ať nemusíte čekat venku delší dobu.  Děkujeme! Přespolním nabízíme možnost přijít i jiný den, než který na vás připadá podle rozvrhu.

Vydávání kalendářů a dalších materiálů bude organizováno takto:
PONDĚLNÍ    - 30. LISTOPADU  -     OD 14.00 DO 15.30
ÚTERNÍ        -   1. PROSINCE   -      OD 14.00 DO 16.00
STŘEDEČNÍ  -   2.PROSINCE    -      OD 14.00 DO 15.30
ČTVRTEČNÍ  -   3. PROSINCE   -      OD 14.00 DO 16.00
PÁTEČNÍ      -   4. PROSINCE   -      OD 14.00 DO 15.30

Přijďte všichni, i ÚTERNÍ (s výukou OD 12.30), kalendáře sice nedostanete, ale čtvrtky a ostatní materiály ano.

Nyní měly následovat další zadání pro tento týden, ale paní učitelka J. Janků mě požádala, abych zadal pro všechny bez ohledu na věk tento úkol, prosbu: VYTVOŘTE VÁNOČNÍ NEBO NOVOROČNÍ PŘÁNÍ pro babičku nebo dědečka. Přeložte čtvrtku A4 na polovinu, a pouze na vrchní stranu (buď na šířku nebo na výšku) udělejte barevný obrázek, například - rozsvícený stromeček, anděla, jednoduchý betlém, barevnou kometu, zimní krajinu,  sněhuláčka v kulichu a šále, děti jak sáňkují, bobují, lyžují apod. Dovnitř prosíme nic nekreslete ani nepište.
Přání budou předána prostřednictvím organizací a jednotlivců v Nymburce a okolí.

HOTOVÁ PŘÁNÍ PŘINESTE, AŽ PŮJDETE PŘÍŠTÍ TÝDEN PRO KALENDÁŘ.

Děkujeme. Moc také děkuji za předání těchto všech informací. Černý


16.11. - 22.11.2020

16.11. - 22.11.2020Vážení rodiče, žáci!

Všechny vás zdravím a děkuji, že posíláte obrázky. I nadále je posílejte na e-mail duhovykolorista@seznam.cz nebo na Whatsapp. Kalendáře ( pokud ještě nejsou hotové)VŠICHNI DOKONČETE do 27. listopadu.

Posílám zadání na další týden:
 
PONDĚLNÍ - namalujte vodovými barvami potok přes celý papír na délku odstíny modré barvy, naznačte vlnky, proudění vody, kolem potoka po obou březích namalujte velké různobarevné kameny a po potoku popluje papírová loďka nebo parníček, ty si složte, vybarvěte a nalepte na vodu ( viz příloha)

ÚTERNÍ od 12.30 -  nakreslete pohádkového draka, který bude mít 3 hlavy, 3 krky, 3 jazyky, a také tělo, ocas, 4 nohy a případně křídla.

ÚTERNÍ od 14.30 - navrhněte obal - krabičku na malý dárek ( na parfém, na mobil, na šperky, na malou hračku apod. ) použijte tužku a pastelku, obal by měl takový, aby každý poznal, co obsahuje

ÚTERNÍ od 16.30 - opět rozdělte čtvrtku A4 na 4 stejné díly a zkuste barevně vyjádřit tyto chutě a) kyselý bonbon, b)jahody se šlehačkou, c) houska s pomazánkou, d) zeleninový salát, zkuste promyslet na každou chuť alespoň 3 barvy. Pokud jste tak dosud neučinili, najděte na ČT EDU, kapitolu střední školy, výtvarnou výchovu a krátké video o Leonardovi da Vinci.

STŘEDEČNÍ -  vyberte si jednu barvu a nakreslete několik předmětů, které jsou většinou v této jedné barvě, například ŽLUTÁ ( pampeliška, citron, banán), ZELENÁ ( žába, zelí, hroznové víno, tráva), ČERVENÁ ( jablko, jahoda, růže, paprika) a podobně další barvy.

ČTVRTEČNÍ od 13.00 - navrhněte obal nebo krabici na nějakou potravinu (například na těstoviny, na mražené ovoce, na džus, na cokoliv , co máte rádi), bylo by dobré, kdybyste k obrázku, který vystihuje, co obal obsahuje, napsali pečlivě tiskacím písmem i název dané potraviny

ČTVRTEČNÍ od 15.30 - navrhněte vlastní verzi papírových peněz. Inspirujte se našimi penězi. Promyslete jaká osobnost ( spisovatel, vědec, lékař, nymburský občan apod. ) by na bankovce měl být nakreslen. Najděte na ČT EDU kapitolu střední školy a výt. výchova a podívejte se na Leonarda

PÁTEČNÍ -  rozdělte čtvrtku A4 na dvě poloviny a na  obě poloviny nakreslete dvě stejné hračky ( 2 plyšové medvídky, 2 auta, apod. ) a jeden obrázek vybarvěte v teplých barvách ( žluté, oranžové, červené, hnědé) a druhý ve studených barvách ( modré, zelené, fialovomodré) Po vybarvení si obrázky prohlédněte, jak se obě barevnosti vzájemně liší.

Děkuji a těším se na vaše obrázky. Učitel J. Černý

9.11. - 15.11.2020

Vážení rodiče, žáci!

Po týdnu se hlásím z výtvarného oboru s dalšími zadáními. Ještě dodávám, že organizace předání kalendářů a lepení obrázků do nich, bude oznámena později. Doufám, že vaše tvorba obrázků do kalendářů se blíží ke svému konci.

PONDĚLNÍ - Ilustrace do knížky, najděte si doma nějakou ilustrovanou knížku a zkuste se inspirovat její kresbou, případně barevností. Nakreslete k  nějakému příběhu, ději -  ilustraci, například někdo někam jede, s někým se setká, něco nového objeví nebo zažije apod.

ÚTERNÍ OD 12.30 - Duhový svět, nakreslete nějakou velkou věc - dům, slon, velké auto.. a pak tuto věc rozdělte nejméně na šest pruhů a vybarvěte barevností duhy,

ÚTERNÍ - ostatní dvě skupiny - Roční období -  rozdělte čtvrtku A4 na čtyři stejné části a do každé z těchto částí nakreslete 4x stejnou jednoduchou krajinu ( 2-3 pole, strom, cesta, obloha) a vybarvěte odlišně podle barevných proměn ročních období, např. Zima,( strom bez listí, modrofialový sníh, mrazivě nažloutlá obloha.) Podívejte se na odkaz na tohoto výtvarníka, který pracuje v přírodě s přírodními materiály: Andy Goldsworthy Naturalist Artist - P1( P2)

STŘEDEČNÍ - Hrnečky v poličce, rozdělte čtvrtku A4 pravítkem a tužkou na šířku na  dvě poloviny a pak naměřte a tužkou obtáhněte kolem celé čtvrtky dvoucentimetrový rámeček. Do takto vzniklých "poliček" nakreslete 3+3 hrnečky, různých tvarů, velikostí a barev, inspirujte se hrnečky, které máte doma nebo si tvary a barvy vymyslete

ČTVRTEČNÍ OD 13.00 -Jak kreslím obrázek, nakreslete jak sedíte doma za stolem a kreslíte obrázek. Nejméně celá dolní třetina vašeho obrázku bude stůl, na něm čtvrtka, pastelky. Obličej a část těla za stolem nakreslete zpředu.

ČTVRTEČNÍ OD15.30 - Ilustrace k povídce nebo k básničce, najděte si např. ve školní učebnici literatury nebo doma v knihovničce nějakou povídku, básničku a zkuste k ní nakreslit vhodnou ilustraci. Podívejte se jako relaxaci na stránky s tímto výtvarníkem: Andy Goldsworthy Naturalist Artist - P1( P2)

PÁTEČNÍ - Lednička nebo skříňka v kuchyni, představte si, že celá vaše čtvrtka je otevřená lednička, nakreslete si nejprve dvě až  tři poličky, pak nakreslete vše, co v ledničce může být ( jogurty, sýry, okurky, limonády, jahodový kompot apod.) Snažte se celou ledničku zaplnit.

Děkuji a těším se na vaše obrázky! J. Černý

2.11. - 8.11.2020

Vážení rodiče, moc vás všechny zdravím z výtvarného oboru.

Naposledy (před podzimními prázdninami) jsem připravil pro jednotlivé dny (a skupiny) více zadání, aby pilnější děti měly více námětů.

Psal jsem, že budu moc rád, když mi do konce října pošlete alespoň JEDEN obrázek na: duhovykolorista@seznam.cz. Bohužel ne od šech žáků (a rodičů) jsem obrázek dostal (zejména chybí práce od starších žáků). Protože chci maximálně ulehčit posílání obrázků, posílejte je na WhatsApp na číslo 728 476 019. Doufám, že tím vzroste vzájemná komunikace.

V týdnu od 2. 11. je pro všechny skupiny (kromě úterý od 12.30) hlavní úkol dokončit obrázky pro kalendář. Další zadání uvádím podle dní.

PONDĚLÍ - nakreslete rozsvícenou svíčku uprostřed čtvrtky, kolem plamínku svíčky udělejte pravidelné kruhy až na kraj čtvrtky. Vybarvěte je od světle žluté, přes oranžovou a červenou až po hnědou na okraji papíru.

ÚTERÝ  OD 12.30 - nakreslete obrázek k pohádce Červená Karkulka (např. Karkulka s košíkem v lese, vlk leží v posteli)

ÚTERÝ OD 14.00 - nakreslete plánek - cestu k pokladu k Tajuplnému ostrovu (kde jsou skály, řeky, hory, jezera, pobřeží atd.)

ÚTERÝ OD 16.30 - nakreslete plán (půdorys) svého pokoje jako byste byli mouchou u stropu a dívali se dolů(nakreslete stůl, skříň, postel, poličku, koberec atd.)

STŘEDA - vymyslete a nakreslete krajinu podle tohoto zadání: kopec, na něm malý kostelíček, kolem 3 domy, pole a několik stromů, obrázek vybarvěte pastelkami

ČTVRTEK OD 13.00 - rozdělte čtvrtku na dvě poloviny a na obě poloviny nakreslete stejnou želvu nebo ještěrku nebo chameleóna a potom jedno zvíře vybarvěte teplými barvami (žlutá, oranžová, červená) a pozadí studenými barvami (modrá, zelená) a u druhého zvířete to udělejte opačně, zvíře studenými a pozadí teplými barvami.)

ČTVRTEK OD 15.30 - rozdělte čtvrtku A4 na čtyři stejné díly a do každého vymyslete jaké barvy (2 -3) by vystihly toto zadání: a/ velmi kyselý citrón, b/ sladký dort se šlehačkou, c/ slané chipsy d/ hořká čokoláda

PÁTEK - je smutné, deštivé, listopadové počasí a my si uděláme radost duhovým obrázkem. Vyberte si nějaký předmět (třeba dům, auto, šnek) a udělejte na obrázku pruhy a vybarvěte barvami duhy.

Děkuji a těším se na obrázky.

Černý

(Tato zpráva byla odeslána z účtu vedení ZUŠ s názvem ekonomka)

19.10. - 25.10.2020

19.10. - 25.10.2020Vážení rodiče!

Nejprve poděkování všem, kteří se dostavili pro čtvrtky a zadání úkolů v termínu, který vznikl velmi narychlo. Ostatní mají materiály schované v ZUŠ. Nyní zadání zopakuji podle dní.

Pro všechny skupiny (kromě úterních od 12.30) je hlavní zadání KALENDÁŘ 2021( dvouměsíční, tedy 6+1 obrázek na titulní str.) Velikost obrázků je polovina A4=A5, je možné malovat na výšku i na šířku. Výhodné je jednotící téma např. zvířata, savci, kočky, ptáci, květiny, ovoce, auta, geometrické tvary atd. Aby se obrázky nerozmazávaly, je lepší pracovat tužkou, pastelkou, ale opatrně i vodovkou. Obrázky zatím schovávejte, dodatečně je nalepíme, kalendáře letos nakoupila škola.

PONDĚLNÍ
a) kalendáře, b) nakresli malíře nebo malířku, jak maluje obraz a stojí (sedí) u  stojanu, c) namaluj 4 jablka, každé v jiné barvě od žluté, přes oranžovou, sv. červenou až po tmavě červenou

ÚTERNÍ - skupina od 12.30
a) namaluj akvárium se zlatou = žlutou rybkou uprostřed a k tomu 2-3 další ryby a tmavě modrá voda, vodovka, pastelka  b) postavte na stůl několik předmětů, hrneček, talířek s jablkem, sklenička, džbánek a toto ZÁTIŠÍ nakreslete, c) zkuste namalovat obličej z ovoce a zeleniny )oči- kaštany, nos- mrkev, pusa - paprička, tváře- jablka apod. Prosím rodiče, najděte dětem na internetu malíře Arcimbolda.

ÚTERNÍ - OSTATNÍ 2 SKUPINY
a) kalendář, b) zkus vymyslet geometrickou kompozici černobílou, která vznikne křížením obdélníků, čtverců a trojúhelníků, tvarů nesmí být příliš mnoho, pak je to nepřehledné, c) namaluj oblohu, d) fotografuj barevný podzim

STŘEDA
a) kalendář, b) vodovými barvami nebo pastelkami namalujte přes celou čtvrtku duhu, nejprve zjistěte, jaké barvy jsou na krajích duhy, c) namalujte rybníček přes celou čtvrtku a právě do něho spadl kámen a na vodě se udělaly kruhy od nejmenších uprostřed až po velké ke kraji čtvrtky, zkuste to namalovat vodovými barvami v zelených- tyrkysových a modrých odstínech

ČTVRTEK
OD 13 hodin, a) kalendář, b) nakreslete domácí zvíře - králíček, kočku apod. c) žlutou pastelkou namalujte tolik listnatých stromů s kulatou nebo oválnou korunou, až zaplníte celou čtvrtku, každou korunu stromu vybarvěte jinou barvou

ČTVRTEK OD 15.30
a) kalendář, b) geometrická kompozice do čtverce 16x16 cm, tento čtverec si vodorovně a svisle rozdělte po 4 cm a do takto vzniklé sítě pravítkem rýsujte vodorovné, kolmé, šikmé asi 5 mm silné čáry, zkuste je vyčernit pečlivě tužkou nebo fixou, c) namalujte vodovými barvami krajinu podle fotografie, např. podzimní, d) fotografujte podzimní barvy

PÁTEK
a) kalendář, b) z barevných papírů( není podmínkou) vystřihni listy různých stromů a nalep, c) předkresli si černou pastelkou pavučinu a každé takto vzniklé políčko vybarvi pokud možno jinou barvou, je jasné, že se barvy budou opakovat

prosíme všechny rodiče, aby do konce října poslali na adresu: duhovykolorista@seznam.cz alespoň jeden obrázek svého dítěte.

Moc děkuji! Černý

(Tato zpráva byla odeslána z účtu vedení ZUŠ s názvem ekonomka)12.10. - 18.10.2020

Tato zpráva byla zaslána e-mailem všem rodičům, pokud někdo z vás zprávu neobdržel, kontaktujte prosím sekretariát školy na tel. č. 325 512 285

ZMĚNA!!!!

Vážení rodiče,
vzhledem k chystaným středečním opatřením vlády, měníme výdej výtvarných materiálů:

středeční a pondělní žáci si výtvarný materiál vyzvednou v úterý od 15.00-16.00hod

čtvrteční a páteční žáci si výtvarný materiál vyzvednou v úterý od 16.00 - 17.00hod

Děkuji za pochopení


J. Černý
****************************************
Vážení rodiče!


Vzhledem k epidemiologické situaci je zřejmé, že do konce října nebude na ZUŠ obnovena kolektivní výuka. Proto jsem připravil pro vaše děti čtvrtky a podrobná zadání úkolů. Všichni žáci, kromě úterní skupiny od 12.30 budou vytvářet kalendář pro rok 2021. V minulých letech na tom pracovali jen někteří a kalendář si platili (35,-kč) Letos jsme se rozhodli z důvodu vhodnosti práce na kalendáři z DOMOVA, že kalendář škola koupí všem. Další podrobnosti budou v materiálech, které žáci dostanou se čtvrtkami. Tyto úkoly se netýkají žáků připravujících se na střední výtvarné školy.

Balíčky se čtvrtkami se budou vydávat žákům, případně rodičům dole u vchodových dveří do ZUŠ tento týden takto:

ÚTERNÍ žáci nejmladší přijdou V ÚTERÝ od 13.30 do 14.00, ostatní úterní se dostaví v ÚTERÝ od 14.15 do 14.50

STŘEDEČNÍ a PONDĚLNÍ -žáci přijdou ve STŘEDU od 14.30 do 15.30


ČTVRTEČNÍ - žáci přijdou ve ČTVRTEK od 15.00 do 16.00


PÁTEČNÍ - žáci přijdou v PÁTEK od14.00 - 15.00


Prosíme přicházejte pro čtvrtky a úkoly v ROUŠCE a dodržujte rozestupy. V případě deštivého počasí si vemte nepromokavou tašku.

Děkujeme.
J. Černý

PS: Doufáme, že se výuka ve výtvarných oborech brzy obnoví alespoň ve vyzkoušeném "jarním formátu"- půl na půl, to je dělení žáků na dvě poloviny při půlené lekci.
5.10.2020

Vážení rodiče!

Pro přehlednost uvádím formy distančního studia od 5.10.2020 po dnech.

PONDĚLÍ: žáci dostali čtvrtky a tato zadání:
a) Podzim, podzimní barvy (žluté, oranžové, červené aj.), vytvoř návrh na pruhovaný ubrus

b) Co jsem našel na cestičce v lese, v parku ve městě (listí, kaštany ,ořechy aj.), kresba

ÚTERÝ - všechny úterní skupiny také dostaly čtvrtky:
a) Co jsem našel -a  při skutečné nebo vymyšlené -snové procházce přírodou, pastelka

b) NOVÉ ZADÁNÍ - Nakresli sebe v zrcadle, tužka

STŘEDA - jediná skupina, která nedostala čtvrtky a úkoly předem ( čtvrtky dostanou samozřejmě dodatečně)

a) Zadání, trochu pohádkové: Kde spí brouci a motýli, když skončí léto..Nakresli Pokojíček pro motýly( mají tam postel, stůl, učí se tam ...), tužka, pastelka, inspirace kniha od Karafiáta - Broučci, b) Navrhni hlavu loutky (například myslivec, Červená Karkulka, vlk ,...)

ČTVRTEK - skupina od 13h, dostali čtvrtky a nakopírované obrázky: a) veverka, b) listí, obojí - 1 až dva obrázky z okopírovaných listů zkusí nakreslit a případně vybarvit - u listí, Skupina od 15.30 dostala nakopírované předlohy a) lebka ze strany  nebo obličej herce, b) několik cvičení na linie a jejich shlukování, vše tužkou

PÁTEK - dostali čtvrtky a nakopírované obrázky, a) motýli, vyber 2 -3, nakresli a vymysli barvy, b) listí dubu aj. Nakresli několik,  2-3 velké listy a vybarvi podzimními barvami.  

VÁŽENÍ RODIČE, MOC PROSÍM O KOMUNIKACI. Ozvěte se, prosím VŠICHNI a potvrďte, že jste tento e -mail obdrželi co nejdříve na adresu duhovykolorista@seznam.cz Na tento e -mail pošlete ofocené obrázky, nebo je vaše děti přinesou do hodin výtvarného oboru až ZUŠ otevřou a jak my učitelé věříme, že to bude velmi BRZY!!!

Děkuji Černý

Akce školy

Výstavy

obrázek

Koncerty žáků školy

obrázek

Srdečně Vás zveme na všechny koncerty a výstavy žáků ZUŠ.

Nástěnka

Výuka

obrázek
Práce s interaktivní tabulí

Z historie školy

obrázek
Městská hudební škola v Nymburce byla založena v roce 1931. Prvních 147 žáků vstoupilo do školy 3. října 1931. Od té doby se několikrát změnil název školly: rok 1934 Městská hudební škola B.M.Černohorského v Nymburce, rok 1949 Městský hudební ústav B.M.Černohorského v Nymburce, rok 1961 Lidová škola umění, rok 1985 Lidová škola umění Mír, rok 1990 Základní umělecká škola B.M.Černohorského Nymburk, rok 2005 Základní umělecká škola B.M.Černohorského, Nymburk, Palackého třída 574
Škola má odloučené pracoviště v Sadské.
Základní umělecká škola
B. M. Černohorského, Nymburk

Palackého tř. 574
Nymburk
PSČ 288 02

IČ: 67673015
Č.ú.: 9202710247/0100
Telefon:
325 512 285 | 325 511 767

E-mail:
skola@zus-nymburk.cz

Datová schránka: rq5w9k8

ředitelka: Bc. Věra Janišová
zást. ředitelky: Bc. Daniela Vodičková
Hudební obor
Taneční obor
Výtvarný obor
Litrárně drmatický obor
ZUŠ Nymburk Domů
Home
skola@zus-nymburk.cz
325 512 285

Created by © 2013 - 2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy